BIOGRAPHY

Burak Sarıca

Burak Sarıca

1977 yılında İstanbul'da doğan Sarıca, 1995 yılında Tekstil Meslek Lisesi' nden mezun olur. 1997 yılında Liverpool John Moores University'i bırakır ve ticaret hayatına atılır. Yaptığı işe ruhunu katmanın fark yaratacağına inanan Burak Sarıca' nın kumaş üzerine baskı üzerinde uzmanlaşan şirketi zamanla dünya markalarına üretim ve tasarım hizmeti vermeye başlar. Sarıca ayrıca katıldığı birçok uluslararası moda fuarı ve defilesine estetik anlayışı ve vizyonuyla katkıda bulunur.
Bu süreçte bir resmin, bir fotoğrafın ya da tasarlanan bir kıyafetin hep aynı görsel doğurganlıktan ilham aldığını fark eden Burak Sarıca, yeteneğini sanatla buluşturmaya karar verir.
2003 yılında resim atölyesini İstanbul'da açan sanatçı, dışa vurumcu ve soyut tekniklerle resim yapmaya başlar. Yaratıcılığının her aşamasında edindiği birikimi, öznel bakış açısıyla birleştirir.
Ancak sanat ve sanat dalları da dünyadaki değişime ayak uydurmaktadır. Yeninin gücüne inanan Burak Sarıca' nın plastik sanatlar alanında yapmış olduğu çalışmalar zaman içinde dijital teknolojinin gelişmesiyle yerini fotoğrafçılığa bırakır.
Başlarda gezi fotoğrafçılığı yapan Sarıca, bir süre sonra ilham kaynağını doğanın kendisinde bulur ve 20' nin üzerinde ülkenin doğal güzelliğini sanatçı gözüyle fotoğraflara aktarır.
İnsansız çekmiş olduğu uzun pozlama fotoğraflarıyla dünya zenginliklerini ortaya koyan 30" (Otuz Saniye), sanatçının 2009 yılında açtığı ilk kişisel sergidir.
Sürekli hareket halinde olan yeryüzünün, suyun ve bulutların kontrol dışı hareketini 30 saniye gibi kısa bir zaman dilimi içine hapseden sanatçı bu sergide, doğayı ve zamanı yeniden sorgulama yoluna gider.
Doğanın herhangi bir anını değil de, doğanın kendi içinde "devinimini" yakalamak isteyen sanatçı, izleyenin hikayeyi tamamlamasına olanak veren sergisiyle fotoğrafçılık dünyasında yeni bir kapı aralar.
İlk sergiden sonra 4 tane daha kişisel sergi açan Sarıca, bunların haricinde birçok karma sergide ve slayt gösterisinde özgün sanat anlayışıyla yer almıştır.
Sanatçılığının yanında iş hayatındaki başarısıyla da öne çıkan Burak Sarıca, şirketiyle 2003 yılında EMSİAD Emprime Sanayicileri İşadamları Derneği kurucu başkanlığını, iki dönem de yönetim kurulu başkanlığını yapar.
İstikrarı ve yeteneği, Sarıca'ya prestijli ödüllerle geri döner. Firmasına; 2012 Dünya Baskı Yarışması' nda (SGIA) 1 Dünya Birinciliği, 1 Dünya İkinciliği, 2 Dünya Üçüncülüğü, 1 Onur Ödülü; 2013 Dünya Baskı Yarışması' nda (SGIA) ise 2 Dünya Birinciliği, 3 Dünya İkinciliği, 2 Dünya Üçüncülüğü; 2014 Dünya Baskı Yarışmasında 4 Dünya Birinciliği, 4 Dünya İkinciliği, 2 Dünya Üçüncülüğü , 3 Onur Ödülü; 2015 Yılında 3 Dünya Birinciliği, 1 Dünya İkinciliği, 1 Dünya Üçüncülüğü, 1 Dünya Onur Ödülü; 2016 Yılında 3 Dünya Birinciliği, 2 Dünya İkinciliği, 1 Dünya Üçüncülüğü, 2017 yılında 1 Dünya İkinciliği 2 Dünya Üçüncülüğü kazandırır.
Yaşamda çok yönlü bir sanatçı olmayı önemseyen Burak Sarıca, 2013 Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ve Klasik Otomobil Kulübü üyesidir. Ayrıca 2013 yılında düzenlenen 90. Afyon Cumhuriyet Rallisi'nde bir Üçüncülük, bir de İkincilik kazanmış ve buna ilaveten yine 2013 yılında TOSFED tarafından düzenlenen Türkiye Klasik Otomobil Rallisinde F Kategorisinde Türkiye Genelinde üçüncülük kazanmıştır. 2017 yılı Mercedes Benz Bahar Rallisi F Kategorisi birinciliği kazanmıştır. 2017 yılı Oyak Renault 20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi F Kategorisinde üçüncülüğü kazanmıştır.
Burak Sarıca, günümüzde değeri gittikçe yükselen sosyal sorumluluk kampanya ve projelerinde de sıkça yer alır. 2004 yılında Kağıthane Tekstil Meslek Lisesi baskı bölümünün uluslararası standartlarda kurulmasına destek olan sanatçı, yine aynı yıl Tema Vakfı Erozyonla Mücadele Hareketi'ne bir orman kazandırır.
2007 yılında 13 derslik, 1.000 öğrenci kapasiteli İlköğretim Okulu' nun, 2009 yılında 24 derslikli Tekstil Meslek Lisesi' nin kaba inşaatının tamamen hibe olarak yapılmasını sağlar.
Sanatı, sosyal sorumlulukla buluşturan Burak Sarıca, 30" sergisi sonucunda elde edilen gelir ile 65 öğrencinin bir yıllık eğitim bursunu TOÇEV'e bağışlar. 2012 yılında Tesyev mütevelli heyeti üyeliğine başlayan Sarıca, 2012'den beri her yıl 50 öğrenciye burs imkanı sağlamıştır. 2014-2015 -2016 Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) Yönetim Kurulu Üyesi iken, 2016-2017-2018 TESYEV Yönetim Kurulu As Başkanlık görevine getirilmiştir.
2015 tarihinde Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (Turkey's National Paralympic Committee) üyesi olmuştur.
2012'deki TOFD Akülü Araba Kampanyası'na katılan, halen devam eden TOFD Mavi Kapak Kampanyası, TOFD bedensel engelli personel istihdamı ile ilgili kırlangıç projesi ve Engelliler Üretsin, Doğa Kazansın Kampanyası için çalışmalarını sürdüren Burak Sarıca, baskının, fotoğrafın ve resmin buluştuğu noktada üretmeye ve büyük hayaller kurmaya devam etmektedir.